Uszkve tíz évet késett Adam McKay a Dick Cheney volt amerikai alelnökről szóló életrajzi filmjével, Az alelnök-kel (Vice).
A hatalmon levő, pénzéhes politikus ármánykodásait bemutató, szórakoztatóan demagóg mozipamflet műfajának megvan a maga létjogosultsága, a szókimondás viszont ugyebár csak akkor működik, ha vannak, akik tüzet okádva veszik védelmükbe a tárgyalt személyeket. Michael Moore azért tudott olyan ügyesen hergelni, mert volt kit: a lufifejű republikánus kommentátorok bele voltak szerelmesedve Bushba és a terror elleni harcába.
Azóta jócskán megváltoztak a dolgok: a politika élvonalából végleg kisodródott
Cheney-t 2019-ben ugyanúgy utálja a demokrata szavazótábor meg a MAGA-sapkás, populista új jobboldal.
Épp ezért némiképp nehezen érthető, hogy a korábban A nagy dobás-sal bizonyító McKay miért tartotta fontosnak pont őt célkeresztbe venni. Ha pedig maradt még valami Cheney-ben, akkor tavaly Sacha Baron Cohen a Who is Americá-ban azt is kisajtolta belőle, amikor aláíratott vele egy vízbefojtogató készletet.
A Vice-nak ezek után 2019-ben nagyjából akkora sportértéke van, mint egy maróan gunyoros Szabadi Béla-biopicnek – emlékszik még valaki a kisgazda botrányhősre? De ha különösebb tétje nincs is a filmnek, arra azért nem rossz, hogy borzongjunk egyet a washingtoni politikacsinálók praktikáin.
Meg persze a neokonzervatívok elvetemültségén. Hálás téma, nemde?
A trailer
Egy Cheney-film esetében az is problémát jelenthet, hogy egy láthatatlan embert elég nehéz megrajzolni –
Cheney-t éppen a totális semmilyensége és a kiváló rejtőzködési képessége határozza meg.
A Vice szerencsére nem nagyon próbálja megfejteni az alelnök személyiségét, a fölvázolt képlet egyszerű: a hatvanas évek elején a Yale-ről kiugrott, wyomingi duhajt egy ittas vezetés miatt lekapcsolja a rendőrség, a felesége pedig választás elé állítja: vagy lesz belőle valaki, vagy elhagyja őt.
Cheney az előbbi mellett dönt, rendíthetetlen szervilizmusa folytán pedig sorban megnyílnak előtte a hatalom kapui. Kongresszusi gyakornoksága idején csatlósul szegődik Donald Rumsfeld mellé, aki bejuttatja a Fehér Ház belső köreibe. Talán a Vice legerősebb jelenete az, amikor Cheney zsebkendőnyi irodát kap az elnöki hivatalban, és meghatódottan, könnyekkel küszködve felhívja a nejét – a becsvágynak és a csinovnyiklelkűségnek ez a különös keveréke repíti majd őt a hatalom csúcsaira.